Kanchanaburi Şehri, Tayland

Kasım 11th, 2013 | by sahibi
Kanchanaburi Şehri, Tayland
Kanchanaburi
0

Kanchanaburi denince ilk akla gelen “Kwai Köprüsü” filmi ile meşhur olmuş ünlü köprü. Fakat Kanchanaburi’de bundan çok daha fazlası var. Myanmar sınırına olan yakınlığı nedeniyle farklı bir havası olan viyalette Tayland’ın en güzel şelalelerinden birine ev sahipliği yapan bir miil park, evcil kaplanlara sahip bir Budist manastırı, Myanmar havasını tam olarak yaşayabileceğiniz bir göl kıyısı kasabası gibi görülecek yerler mevcut.

kwai-koprusu-1

 

kwai-koprusu

 

 

kwai-koprusu-2

Kanchanaburi Şehri:

Bangkok’a bir saat mesafedeki Kanchanaburi normalde sıradan bir Tay şehri görünümünde. Bu şehri en önemli kılan atraksiyonlar ise kuşkusuz 2. Dünya Savaşı ile ilgili olanlar. Meşhur Kwai Köprüsünün yanı sıra savaş mezarlıkları, müzeleri gibi.

 

GEZİLECEK YERLER
The Bridge on the River Kwai (Kwai Köprüsü): Aynı isimli film ile meşhur olmuş köprü kuşkusuz şehrin en önemli turist atraksiyonu.

Müttefik Kuvvetler Mezarlıkları: Şehrin çeşitli yerlerinde müttefiklere ait mezarlıklar var.

muttefik-asker-mezarligi

JEATH Savaş Müzesi:

Tiger Temple (Kaplan Tapınağı):
Giriş Ücreti: 500B

Çalışma Saatleri: 14.00-16.30

Ulaşım: Düzenlenen turlarla (120B), veya Kanchanaburi terminalinden otobüse binerek ve de inilen yerden 2km kadar yürüyerek.

Kanchanaburi’nin en popüler turist atraksiyonu olan Kaplan Tapınağı aynı zamanda en tartışmalı olanı. Bir orman manastırındaki keşişlerden birinin bir kaplan yavrusunu beslemeye başlaması, ardından başka kaplanların da manastıra gelmesi ve de turistlerin burayı keşfetmesi ile tapınak bugünkü konumuna gelmiş. Bugün manastırda yaklaşık 20 kaplan var. Turistler belli saatler arasında belli bir ücret karşılığı manastıra alınıyorlar. Ücrete uyuklayan kaplanlarla fotoğraf çektrirmekte dahil. Eğer kaplanlarla daha samimi pozlarda fotoğraf çektirmek istiyorsanız da ekstra ücret ödemek gerekiyor. Fakat bu sistem oldukça tartışmalı. Bazı hayvan hakları aktivistleri bu sistemin hayvanlar için kötü olduğunu, hayvanların keşişler tarafından kötü muamele gördüğünü vb iddia ediyorlar. Bu görüşlerin karşıtları ise sayıları gittikçe azalan kaplanlara güvenli bir barınak yapıldığı kanısındalar. Bu eylemin zararlı olduğu, hayvanların insanlara saldırabileceği, bunun sorumsuz bir davranış olduğunu iddia edenler de var. Ayrıca hayvanların uyuşturulduğu söylentileri de var fakat bunun böyle olmadığı kesinlik kazanmış durumda. Turistlerle fotoğrafı çekilecek kaplanlar en sakinlerden seçiliyor, ayrıca bu kaplanlar tam yemek sonrası öğle sıcağında turistlerin yanına getiriliyorlar ve yapıları gereği bu saatlerde uyukluyorlar. Sonuçta buraya gidip gitmeme konusundaki karar sizlere kalmış, internet’te bu konudaki tartışmalar hararetle sürüyor, sizde bu tartışmalara bir göz attıktan sonra kararınızı verebilirsiniz.

Kanchanaburi-sehri-tayland

Erewan Milli Parkı:

Giriş Ücreti:

Çalışma Saatleri:

Ulaşım: Kanchanaburi terminalinden veya ana cadde üzerinden geçerken durdurarak binebileceğiniz otobüsler ile, veya düzenlenen turlarla.

7 katlı muazzam güzellikteki şelalesi ile meşhur olan bu park, eğer Kanchanaburi’ye yolunuz düştüyse mutlaka görmeniz gereken bir doğa şaheseri. 7 katın tümüne yaklaşık 1 saatlik bir zamanda tırmanmak mümkün. Fakat en güzel şelaleler alt katlarda yer alıyorlar, dolayısıyla tüm katlara tırmanmak şart değil. En tepeye ulaştığınızda ise güzel bir sürpriz olarak sizleri bir maymun kolonisi karşılıyor. Şelalenin oluşturduğu havuzların büyük bir kısmında yüzülebiliyor, özellikle 3. katmandaki havuz muhtemelen yüzmek için en iyisi. Taylar arasında da oldukça popüler olan bu park normal Tay yaşamını görmek açısından da büyük bir fırsat.

AKTİVİTELER

Kano:

Yürüyüş:

KONAKLAMA
Kanchanaburi şehrinde konaklama nehir kıyısına ve paralelindeki cadde üzerine yoğunlaşmış. Guesthouseların yanı sıra çok sayıda restoran ve seyahat acentesi de açılmış ve bölge bir turist caddesi halini almış.

Blue Star Guesthouse

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir