Khao Sok Şehri, Tayland

Kasım 12th, 2013 | by sahibi
Khao Sok Şehri, Tayland
Güney Tayland
0

Yağmur ormanlarının sadece Amazon’da olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, Khao Sok Amazon ormanlarından dahi daha eski bir yağmur ormanının kalıntısı. Ormadaki çeşitli şelalelere ulaşılan bazı yürüyüşler yapmak, buraya bir saat mesafedeki kalker tepeleriyle kaplı baraj gölünü gezmek ve dünyanın en büyük çiçeğini görmek buradaki başlıca aktiviteler.

khao-sok-golu

GEZİLECEK YERLER
Nehir Kıyısı: Miili park girişinde ücretinizi ödedikten ve adınızı kapıya bıraktıkan sonra ziyaretçi merkezine giderek park hakkında bilgi alabilirsiniz. Buradan çıkışta başlayan iki ana patikayı takip ederek milli parktaki çeşitli şelalere ulaşmak mümkün. Ana patika nehrin kıyısından ilerliyor ve de bu güzergah üzerindeki yaklaşık altı şelaleye ulaşabiliyor. Yolda karşılaşacağınız ilk şelale Wing Hin olan ve en son karşılaşacağınız şelale Ton Kloi olan patikanın büyük bölümü iyi işaretlenmiş, yolda da bir çok turist görebiliyorsunuz. Bu nehrin küçük bir kolunun yanındaki diğer patikayı izleyerekse San Yan ve Sip Et Chan şelalelerine ulaşabilirsiniz. Bu patika oldukça yetersiz bir biçimde işaretlenmiş ve buradaki turist sayısı çok az. Bu yüzden burada kaybolmak gerçekten çok kolay ve bir o kadar da ürkütücü. Ayrıca Sip Et Chan’a ulaşmak için nehri 8 kez geçmek gerekiyor, bu yüzden sandalet giyersenizde ayaklarınıza sürekli olarak sülük yapışıyor. Bu turları kendi başınıza yapabilirsiniz, fakat özellikle uzaktaki şelalelere giderken yanınızda birisinin olması daha iyi olur
Cheow Lan Baraj Gölü: 1982 senesinde yapılan baraj sayesinde oluşmuş bu göl ünlü Phang Nga körfezinin bir benzeri halini almış Burada da sulardan muazzam kalker tepeleri yükseliyor, üstelik buradaki tepelerin boyu Phang Nga’dakilerin neredeyse 3 katına akdar ulaşabiliyor. Ayrıca burada bir çok ilginç mağara da mevcut. Göle ulaşım ise biraz pahalı, milli park gölgesinden buraya düzenlenen turlar yaklaşık 1500B civarında. Bu turlar parktan göl kıyısına ulaşımı ve gölde longtail tekne ile gezmeyi kapsıyor.

kayaking-khao-sok khao-sok-1 khao-sok-2 khao-sok-3 khao-sok-agac-evler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir