Ko Phangan Şehri, Tayland

Kasım 12th, 2013 | by sahibi
Ko Phangan Şehri, Tayland
Güney Tayland
0

Dolunay Partisi sayesinde ünü Tayland sınırlarını aşmış Koh Pha Ngan, bugün halen sırt çantalı gezginlerin karargahı olma durumunu koruyor. Her ne kadar hedonistik Dolunay Partisi ile anılsa da Koh Pha Ngan’da bundan çok daha fazlası var: Göz kamaştırıcı ve bir o kadar da sakin tropik plajlar, bu plajlardaki mütevazi ve hesaplı bungalovlar, muazzam mercan resifleri, şelaler, tapınaklar. Üstelik tüm bu özelliklerine rağmen Koh Pha Ngan büyük kardeşi Koh Samui gibi pahalı ve de aşırı lüks tesislere sahip değil. Adada konaklamak için çok sayıda plaj var, en güzel plajlar ise adanın kuzey doğu ve kuzey batısında yer alıyor. Tüm bu plajlara feribot rıhtımının bulunduğu Thong Sala’dan songthaewlerle ulaşılabiliyor.

Ko-Phangan-Dolunay-Partisi

GEZİLECEK YERLER
Than Sadet:

AKTİVİTELER
Full Moon Party (Dolunay Partisi):
Dalış ve Şnorkel: Adadaki en güzel mercan resifleri Kuzey Batı kesimlerinde yer alıyor. Özellikle Haad Yao ve Mae Haad şnorkel için çok uygun, buralarda son derece canlı mercan resifleri ve tropik balıklar var. Dalış yapmak istiyorsanız da adada bir çok dalış firması mevcut.
Kano:

KONAKLAMA
Haad Rin: Dolunay Partisi ile meşhur, çok sayıda bar ve restorana ev sahipliği yapan Haad Rin, gecelerini hareketli geçirmek isteyenler için birebir. Haad Rin iki plajdan oluşuyor, Haad Rin Nok (Doğu) ve Haad Rin Nai (Batı). Nok kısmı ünlü Full Moon Party’ye ev sahipliği yapan oldukça güzel bir plaj. Plajın güney kesiminde Full Moon Party için müzik sağlayan yan yana dizilmiş onlarca bar ve kulüp var. Konaklama opsiyonları ise plajın kuzey kısmında toplanmış durumda. Haad Rin Noi, birbirinden bir tepe ile ayrılmış iki bölümden oluşuyor. Nai’den yürüyerek ulaşılabilen güney kısmı bir limana sahip ve bu yüzden deniz pek temiz değil, plaj adadaki diğer muadillerine göre biraz vasat bir yer. Konaklamak içinse oldukça hesaplı bungalov seçenekleri var.
Haad Yao: Mercan resiflerine ve müthiş bir gün batımı manzarasına sahip kartpostal güzelliğindeki Haad Yao adanın tartışmasın en güzel plajlarından biri. Ayrıca plajın açığında son derece canlı mercan resifleri olması bu plajı şnorkel tutkunları içinde vazgeçilmez kılıyor.
Blue Coral:
Vantilatörlü soğuk sulu çift kişilik:Plajın hemen sonundaki kayalıklar üzerinde yer alan Blue Coral hesaplı ve samimi bir ortam arayanlar için oldukça güzel bir şeçenek. Plaj kıyısında olmasada, son derece huzurlu bir bahçe içindeki bungalovlar stres atmak için birebir. Ayrıca son derece ucuz ve de lezzetli Tay yemeği yiyebileceğiniz ve diğer gezginlerle tanışabileceğiniz bir restoran var.
Ton Nai Pan: Son derece güzel tropik plajlara sahip ikiz koylardan daha çok ailelerin tercih ettiği Thong Nai Pan Yai ve daha hareketli Thong Nai Pan Noi,
Mae Haad: Adadaki en iyi şnorkel imkanını sunan Koh Ma adasının bitişiğindeki
Ban Tai ve Ban Kai: sakin ve ucuz plajlar.
Chalok Lam: eski balıkçı köyü, uzun,

YİYECEK-İÇECEK
Tüm plajlardaki bungalov tesislerinde ve restoranlarda Tay ve batı yemeği bulmak mümkün. Ucuz yemek arayanların bakması gereken yerler ise bu plajların paralelindeki asfalt yollarda bulunan restoranlar. Adada özellikle deniz ürünleri oldukça hesaplı fiyatlara bulunabiliyor.

ULAŞIM
Şehir İçi Ulaşım
Songthaew: Feribottan inip adaya ayak bastığınız Thong Sala’da dolmuş pickuplar sizleri istediğiniz plaja götürmek üzere bekliyor olacaklar. Thong Sala’dan gideceğiniz plaja yaklaşık fiyatlar Haad Rin 50B, Baan Tai/Baan Kai: 50B, Thong Nai Pan 150B, Haad Yao: 150B, Chalok Lam: 100B.
Motosiklet: Adadaki en iyi ulaşım yolu motosiklet kiralamak. Fakat son derece dikkatli olmak gerekiyor, adada son derece fazla yokuş ve de bozuk yol var. Deneyimsiz biri için Koh Pha Ngan’da motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Adada motosiklet kazası sonucu yaralanma sayısı o kadar fazla ki “Koh Pha Ngan Dövmesi” denilen bir kavram oluşmuş. Tayland’ın herhangi bir yerinde bir kişinin kolu ve bacağındaki yaralara bakıp Koh Pha Ngan’da motosiklet kazası yaptığını anlamak mümkün. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde sizden yüklüce bir tamir parası da alınıyor. Scooter kiraları yaklaşık günlük 200-250B civarında. Uzun süreli kiralamalarda indirim yapılıyor.

ko-phangan-8 ko-phangan-7 ko-phangan-6 ko-phangan-5 ko-phangan-1 ko-phangan-2 - Kopya ko-phangan-3 ko-phangan-4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir