Ko Phi Phi, Tayland

Kasım 11th, 2013 | by sahibi
Ko Phi Phi, Tayland
Güney Tayland
0

Phi Phi Adaları

Koh Phi Phi Don (ok: Koh Pii Pii Don)
Doksanları yılların ortalarına kadar sadece az sayıda maceraperest turistin ziyaret ettiği fazla gelişmemiş bir ada olan Koh Phi Phi Don, ünlü The Beach filminin gösterime girmesinden sonra Tayland’ın en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. Fakat bu hareketlilik fazla uzun sürmedi, 2004 yılındaki tsunami’de Phi Phi kelimenin tam anlamıyla yerle bir oldu. Tayland’da bu büyük felaket sırasında en çok zarar gören yer olarak hafızalara geçen Phi Phi, aradan geçen süreden sonra tekrar eski ihtişamlı günlerine dönmeye başlamış gibi gözüküyor. Adanın kimi kesimlerinde inşaatlar hala devam etse de yapılaşma neredeyse tamamlanmış durumda ve de turistler eskisi gibi buraya oluk oluk akıyorlar. Adanın konuk kitlesi sırt çantalı ve bavullu turistlerin bir karışımından oluşuyor.

ko-phi-phi-16

GEZİLECEK YERLER
View Point (Manzara Noktası): Çıkışı bira zor olsa da, harcadığınız emeğin karşılığını fazlasıyla alabileceğiniz bir yer. Buradan adayı ve arka plandaki Koh Phi Phi Leh’i tüm güzelliğiyle görmek mümkün.
Monkey Beach (Maymun Plajı): Maymun Plajı denince tek bir kastedilmiyo, adada maymunları görebileceğiniz birkaç plaj var. Bu plajlara genelde tekne turlarıyla gidiliyor, değişik turlarda değişik plajlara gidiliyor. Turlara katılmadan bu plajlara gitmek isterseniz de kano ile gidebilirsiniz.
Shark Point (Köpekbalığı Noktası): Eğer biraz şanslıysanız zararsız köpekbalıklarını görebileceğiniz bir şnorkel noktası. Buraya Long Beach’e Ton Sai’den yürüyerek veya longtail tekne ile giderek, ya da günübirlik bir tura katılarak.

AKTİVİTELER
Dalış: Koh Phi Phi Don’daki onlarca dalış firmasından birini seçerek civardaki eşsiz noktalarda dalış yapabilirsiniz.
Kaya Tırmanışı:
Kano:

KONAKLAMA
Lo Dalam: Lo Dalam kıyısında ise daha çok bar ve kulüpler bulunuyor, arka tarafta ise görece ucuz konaklama imkanı sunan guesthouselar. Oda fiyatlarının yaklaşık 500 baht’dan başladığı bu bölge sırt çantalıların konaklamak için tercihi. Bu yüzdendir ki bölge Khao San Road benzeri bir yer halini almış, muhtemelen bu kimileri için iyi, kimileri içinse kötü bir haber.
Rock Backpacker (075) 612402
Koğuş:Adada ucuz konaklama denince akla gelen ilk isim kuşkusuz ki Rock Backpacker. Mekan hem hostel tarzı koğuşlar, hem de ucuz odalara sahip. Fakat beirtmekte yarar var ki burada uyumak oldukça zor, insanlar ellerinde içki kovalalarıyla dolaşıyorlar, sahilden gelen kesintisiz müzik
sesi de buna eklenince mekan sürekli bir parti halinde oluyor. Koğuşlar oldukça küçük ve de eskiler, ranzalar ve yataklarda oldukça eski. Gene de 250 bahtlık fiyatıyla adadaki en ucuz seçenek.
Ton Sai: Ton Sai koyu teknelerin demirledikleri bir yer ve kıyı lüks otellerle dolu, bu yüzden burası daha çok bavullu turistlerin tercihi.
Long Beach:

YİYECEK-İÇECEK
Ucuz yemek için limanın hemen yakınınındaki restoranlara gitmek gerekiyor.

EĞLENCE
Rolling Stoned: Son derece sağlam bir Tay cover grubunun çaldığı bu barda rock şarkıları eşliğinde biranızı yudumlayabilirsiniz.
Ibiza: Lao Dalam plajının kıyısında hemen her gece sabaha kadar yüksek sesli dans müziği çalan bir mekan. Ayrıca ateş şovları ve ladyboy gösterileri de var. Full Moon Ve Half Moon partilerine de ev sahipliği yapıyor.

ULAŞIM
Krabi:
Koh Lanta:
Phuket:
Koh Phi Phi Leh
The Beach filmiyle meşhur olan Koh Phi Phi Leh üzerinde konaklama imkanı olmayan bir ada. Adaya Koh Phi Phi Don’dan tekne turlarıyla ulaşılabiliyor. Kuşkusuz ki en önemli atraksiyon The Beach filminin meşhur plajı Maya Beach. Açıkcası, belki de yoğun tekne ve turist trafiğinin etkisiyle plaj filmdeki kadar gösterişli değil. Fakat adada gene tekne turuyla ulaşılabilecek gerçekten etkileyici başka GEZİLECEK YERLER ve Aktiviteler da mevcut. Bunların belki de en güzeli adada bulunan büyük gölcük. Küçük gölcükte ise onlarca değişik tropik balıkla beraber yüzmek son derece keyifli bir deneyim.
Buraya Koh Phi Phi Don’dan longtail veya speedboat turları ile günübirlik ulaşabilirsiniz.

ko-phi-phi-1 ko-phi-phi-2 ko-phi-phi-3 ko-phi-phi-4 ko-phi-phi-5 ko-phi-phi-6 ko-phi-phi-7 ko-phi-phi-8 ko-phi-phi-9 ko-phi-phi-10 ko-phi-phi-11 ko-phi-phi-12 ko-phi-phi-13 ko-phi-phi-14 ko-phi-phi-16 ko-phi-phi-17 ko-phi-phi-18

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir