Krabi Şehri, Tayland

Kasım 12th, 2013 | by sahibi
Krabi Şehri, Tayland
Güney Tayland
0

Krabi vilayeti Tayland’ın en popüler turizm bölgelerinden. Dünyaca ünlü adaları, tertemiz denizi, kumsalları ve de tüm bunların yanında hem karadan, hem de denizden yükselen kalker tepeleriyle Krabi benzersiz bir turist destinasyonu. Müslüman nüfusun yoğun olduğu bu bölgenin kültürel özellikleri de Tayland’ın geri kalanından farklı.

krabi-12

Krabi Town
Krabi vilayetinin oldukça küçük başkenti, genelde bölgenin turistik GEZİLECEK YERLERına gitmek için bir geçiş noktası olarak kullanılan bir yer.

GEZİLECEK YERLER
Khao Khanap Nam
Noppharat Thara
Su-san Hoi (Shell Cemetary)
Rai Leh olarak bilinen bölge sadece denizden ulaşılabilen çeşitli plajlardan oluşuyor. Karadan ve denizden yükselen kalker tepeleriyle eşsiz bir manzara sunan bu plajlar, deniz ve manzara için gelenlerin dışında kaya tırmanıcılarının da büyük ilgisini çekiyor.
View Point (Manzara Noktası) ve Lagoon (Gizli Gölcük): Rai Leh East plajından Phra Nang plajına gittiğiniz yol üzerindeki ilgili tabelayı takip ederek manzara noktası ve gizli gölcüğe tırmanablirsiniz. Tırmanma güzergahı oldukça dik ve de tırmanırken buradaki ipleri kullanmak gerekiyor. Yaklaşık 20 dakikalık dik tırmanış bittikten ve tepedeki ormana ulaştıktan sonra patika ikiye ayrılıyor, bir taraf manzara noktasına, bir tarafta gölcüğe gidiyor. Yaklaşık 10 dakika mesafedeki manzara noktası Rai Leh bölgesini tüm ihtişamıyla görebileceğiniz, yorulduğunuza değecek bir yer. Buradan sonra arzu ederseniz patika ayrımına geri dönerek gizli gölcüğe de ulaşmaya çalışabilirsiniz. Bu patikada bir süre ilerledikten sonra güneş görmeyen son derece ilginç, kendinizi Indiana Jones filmlerindeymişcesine hissettiren saklı bir koruya giriyorsunuz. Gölcüğe ulaşmak ise oldukça zor, son derece dik, asılı olan ipleri kullanmanız gereken bir iniş sizleri bekliyor. Deneyimli değilseniz bu inişe kalkışmamanızda ve gölcüğün görünen kısmını yukarıdan seyretmenizde fayda var.
Phra Nang Cave (Phra Nang Mağarası): Biraz yanıltıcı bir ada sahip olan bu mağara Phra Nang plajında değil, Rai Leh East plajından kuzeye doğru ulaşılan bir noktada. Phra Nang plajında da ufak bir mağara var fakat asıl görülmesi gereken büyük mağara bu.
Phra Nang Shrine (Phra Nang Anıtı): Bölgenin ismini almasını sağlamış, geçmiş zamanda boğulduğuna inanılan Phra Nang adlı prensese adanmış bir anıt Phra Nang plajının hemen başında bulunuyor. Prenses balıkçıların azizi konumunda olduğu için anıta yüzlerce adak konulmuş. Bu adakların en ilginçleri ise kuşkusuz tahta penisler (!). Ayrıca anıtın hemen yanında da küçük bir mağara sistemi var.

ULAŞIM
Şehir İçi Ulaşım
Songthaew: Dolmuşlarla otobüs terminalinden şehir merkezine, buradan da Ao Nang veya havaalanı gibi destinasyonlara gitmek mümkün.
Havaalanı Servisi: Merkeze yaklaşık 15 dakika uzaklıktaki havaalanına karşılıklı seferler 90B karşılığı klimasız servisle yapılıyor. Ayrıca havalanından Ao Nang and Noppharat Thara’ya da 150B ücretli karşılıklı seferler mevcut.

Ülke İçi Ulaşım
Otobüs:

AKTİVİTELER
Kaya Tırmanışı: Bölgedeki en popüler aktivite kuşkusuz ki kaya tırmanışı, dünyaca ünlü bir tırmanış bölgesi olan Rai Leh’e tırmanıcılar akın ediyorlar. Hem Rai Leh’te, hem de Ton Sai de sürekli olarak kalker tepelerine tırmanan birilerini görmek mümkün. Hali hazırda bu sporu yapıyorsanız malzemelerinizi yanınızda getirebilirsiniz veya buradan kiralayabilirsiniz. Eğer bu spora başlamayı düşünüyorsanız da bölgede her seviyeye yönelik kurslar mecvut. Kaya tırmanıcılarının daha çok tercih ettikleri tırmanma noktaları Ton Sai ve Rai Leh East’de bulunuyor.
Kano: Bu güzel bölgeyi gezmenin en iyi yollarından biri de kano kiralamak. Kano ile kıyılardan dolaşarak kalker tepelerini ve mağaraları yakından görebilirsiniz. Kano kiralama ücretleri yaklaşık olarak yarım gün 600B, tüm gün 1000B civarında.

KONAKLAMA
Ton Sai: Bölgedeki en hesaplı konaklama seçenekleri Ton Sai’de bulunuyor, bu yüzden de sırt çantalılar ve kaya tırmanıcıları konaklamak için daha çok bu plajını tercih ediyorlar. Sahildeki bungalov tesisleri oldukça pahalı ve de genelde buralarda boş yer bulmak biraz zor. Bu yüzden sahilden bir miktar yürüyerek ulaşabileceğiniz vadinin arkasındaki bungalovlarda konaklamak daha mantıklı.. Eskiden son derece ucuz olan bu plaj bugün malesef sırt çantalı gezgin standartlarına göre pahalı bir hale gelmiş durumda, fakat halen Rai Leh’ten daha ucuz. Plajın denizi Rai Leh kadar güzel değil ve de sular çekilince kayalık alan ortaya çıkıyor. Ton Sai plajından bir miktar tırmanma gerektiren kayalık bir patikayı izleyerek yaklaşık 10 dakikada Rai Leh West’e ulaşmak mümkün. Bu yüzden gününü Rai Leh plajlarında geçirmek isteyen sırt çantalılar genelde gece Ton Sai’de konaklıyorlar ve de gündüz Rai Leh’e yürüyorlar.
Andaman Nature Resort
Vantilatörlü banyosuz tek kişilik: 250B
Ton Sai’de en çok sayıda bungalova sahip olan bu tesiste ucuzdan pahalıya bir çok seçenek bulmak mümkün.
Rai Leh West: Ana yerleşimin olduğu Rai Leh West plajında oldukça lüks tesisler var ve de buradaki kitle genelde aileler ve balayı yapan çiftlerden oluşuyor. Son derece güzel bir manzaraya ve temiz bir denize sahip olan plaj kalabalık, satıcılar da oldukça fazla.
Rai Leh East: Bu plajın ikiz koyu olan Rai Leh East ise daha çok teknelerin demir attıkları, görece daha ucuz konaklamanın olduğu bir yer.
Phrang Nga: Buradan konaklama tesislerinin bulunmadığı, son derece güzel bir manzaraya sahip olan Phra Nang plajına da yürüyerek geçmek mümkün.

YİYECEK-İÇECEK
Bölgedeki bungalov ve restoranlarda yiyecekler oldukça pahalı. Ucuz yiyecek arayanların tercih etmesi gereken yer
Burada yanyana bir kaç adet sokak restoranı var. Buralarda pad thai, ızgara tavuk gibi yemekleri görece ucuz bir fiyata yemek mümkün.

ULAŞIM
Longtail Tekne
Krabi Town: Rai Leh plajlarına Krabi kasabasından ulaşabilirsiniz. Bunun iki yolu var, Krabi kasabasından direkt tekne ile veya önce karayoluyla Ao Nang’a gidip oradan tekne ile. Krabi kasabasından direkt gitmek istediğiniz takdirde önce limana gitmeniz gerekiyor. Burada sizi karşılayan teknecilerle anlaşıp yeterli sayıda insan toplanabildiği takdirde direkt olarak Rai Leh veya Ton Sai’ye gidebilirsiniz. Pazarlık yüksek bir fiyattan açılacaktır ve de Ton Sai’ye gidiş fiyatı genelde 150B civarı olacaktır. Diğer yol ise önce bir Sowngthaew ile 50B karşılığı karayoluyla Ao Nang’a gitmek, buradan da 80B karşılığı longtail tekne ile Ton Sai veya Rai Leh’e geçmek olacaktır. Bu yolculuğun toplam fiyatı ise 130B oluyor. Her iki yolculukta toplamda yaklaşık yarım saat sürüyor.

Feribot
Koh Phi Phi: Koh Phi Phi Princess feribotu ile Koh Phi Phi-Rai Leh karşılıklı seferleri 450B ücret karşılığı yapılıyor. Sabah kaldığınız plajın buluşma noktasından sizi alan longtail tekneler denizde feribotla buluşuyorlar ve aktarma yapılıyor.

krabi-1 krabi-2 krabi-3 krabi-4 krabi-5 krabi-6 krabi-7 krabi-8 krabi-9 krabi-10 krabi-11 krabi-13 krabi-14 krabi-16 krabi-17 krabi-18 krabi-19

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir