Otobüsbileti gen tr ile Aydın Otobüs Bileti

Aralık 26th, 2013 | by sahibi

Aydın otobüs bileti almak isteyenler otobusbileti.gen.tr sitesinden satın alabilirler.

Aydın’daki Örf ve Adetler

Yörede dinsel bayramların ikinci gününe “gençer” denmektedir. Gencer, dinsel bayramlarda kutlanmakla birlikte, daha çok maddi yaşama dayalı bir anlamı vardır. Gençer günü daha çok. çarşıya çıkamayan köylü kızların ve kadınların ilçe merkezlerde, kentlerde rahatlıkla gezebilmeleri, alışveriş etmeleri için düzenlenmiş bir gündür. Bunun gene kızların kendilerini göstermeleri, tanınmaları gibi bir başka yomu de vardır. Gençer günler’ tam bir senlık biçiminde geçer. Çars: çe’clehe dolup taşar. Alışverişler yapılır, o gün için hazırlanmış şekerler, macunlar, helvalar  yenir, salıncaklara ve dolaplara binilir Gebeler birbirleriyle tanışıp konuşurlar. Daha sonra köylere aynı coşku içinde dönülür. Kırsal resimde daha cok görücülük usulü ile evlenmenin yaygın olduğu Aydın’da gençerler. golcülüğün öncesini oluşturmakta, gençlerin cebirlerini tanımalarını sağlamakta, öte yandan yörenin ticaret yaşamına bir canlılık getirmektedir.
Aydın’ın diğer illerden farklı unsuru genel adlandırmasıyla Yörükler ve Zeybeklerdir.

otobusbileti.gen.tr ile en ucuz biletler

otobusbileti sitesi ile Aydın otobüs bileti alın.
Aydın; Türkmen, Yörük, Tahtacı, Çepni ve Pallaçı boylarının yerleşime ilgi gösterdiği yörelerdendir. Bir bölüğü yerleşik yaşama geçen bu boyların bir bölüğü bugün de göçer durumdadır. Bu boylar, kimi etnik özellıklerle birbirlerinden ayrılmakta ve kendi geleneklerini korumaya özen göstermektedir. Bu amaçla kendilerine özgü bir dille anlaşır, sırlarını dışarıya vermemek için titizlenirler. Yörükler’in etkinlıği bilhassa geleneksel el sanatlarında belirgindir.

Yörük ve Türkmenler giysilerini geniş ölçüde el dokuması kumaştan yaparlar. Başörtüsünden takkeye, bürümcük gömleğe, çuhadan ve işlemelı cepken- şalvara, üç-eteğe dek pek cok giyim eşyası el dokuması kumaştandır. Yine giyimlerin vazgeçilmez parçası olan nakış ve işlemeler, sözgelimi yazmaların çevresindeki yedidağ çiçeği oyalar, don süslemeleri simli işlemeler apayrı bir özellik gösterir. Bu süslemelerin bir bölümünün büyülü, tılsımlı anlamları vardır. Kimi simgeler Oğuz boylarından kalmadır. Aydın yöresinde el dokuması nalı, kilım, heybe de yaygındır. Özellıkle Türkmen ve Yörük kilımleri ve heybeleri, kendilerine özgü nakışları ve renkleriyle ünlüdür. Ersu Pekın’in yaptığı araştırmaya göre, çevre illere cek uzanan göçer Yörükler’in giyecek ve yiyecek çuvalları bile özellıkler taşımaktadır. Bu çuvallar renk ve nakışlarıyla birer sanat yapıtıdır. “Sırt” adını da alan “alaçuval”, giyecek taşımak içindir, sumak tekniğiyle dokunur, nakışına göre adlar alır: Alya- nak, küflen, karaburun, göklü kayık, kırkbu- aak. Kürt çuvalı…
“Toplu” ya da “aykırı çuval” ise yağ, peynir, yiyecek içindir, cicim tekniğiyle dokunur. “Yoz çuval” ya da “kıl çuval-kıla” bulgur, pirinç, tahıl içindir ve dikine ak-kara işlemelidir. Un çuvalları, genellıkle cicim tekniği başta olmak üzere sumak ve islı teknikleriyle dokunur. Tüm bu çuvallardaki nakış çeşitleri de boldur. En sık rastlananlar deve boynu, ilan kovan ve çaprazdır.

www.otobusbileti.gen.tr ile istediğiniz yere gidebilirsiniz üstelik ucuza.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir